İş Hayatında Ezilmemek İçin Etkin Tavsiyeler

İnsan haklarına saygı göstermek kuşkusuz çok önemli. Tüm insanlar bulundukları her ortamda tüm haklarına saygı gösterilmesini ister. Buna iş hayatıda dahil.  Adaletsiz ve saygısız tutumlara maruz kalmak hiç kimsenin kabul edeceği bir durum değildir. Bir çalışan olarak haklarınızı bilmek ve ezilmemek, aynı zamanda başkalarınıda ezmemek için kendinizi ciddi bir şekilde eğitmelisiniz. Çalıştığınız firmada sorun yaşamamak patron yada amirleriniz veya mesai arkadaşlarınız tarafından ezilmemek zor durumda kalmamak için bir dizi tavsiyelerde bulunmak istiyoruz. Eminiz bu tavsiyeleri uygulamaya geçirdiğiniz takdirde çok daha rahat bir iş hayatınız olacaktır.

İşinize Tam Vaktinde Gidin

dakik olmak

Mesai saatlerine mümkün olduğunca ciddi bir dikkat gösterin. Bu sizi oldukça rahatlacaktır. Bu sayede hiç kimse sizin için “sürekli geç geliyor, işten kaytarıyor vs vs” türü dedikodular çıkaramayacak böyle bir kozu hiç kimsenin eline vermiş olmayacaksınız. Tabiki herkes uykudayken daha gün bile ağarmamışken uyanıp işe gitmek zor. Fakat aynı zamanda bir mecburiyet.  Zira sevgisizliğin, bencillik ve düşmanca duyguların zirve yaptığı günümüz dünyasında hangi işe girerseniz girin sabah erken kalkmalısınız.  Şimdilik hiçbir şirket size “Mesaiye istediğin saatte başlayabilirsin” demeyecek. Madem ki erken kalmak gerekiyor dahası bu bir zorunluluk o halde bu zorunluluğu her gün çekilen bir çile olarak görmeyip geliştireceğiniz bazı metodlarla daha zevkli hale getirebilirsiniz.

Üstleriniz ve Mesai Arkadaşlarınızla Şahsi Tartışmaya Girmeyin

tartışma

Bundan olabildiğince kaçının. Gerek iş arkadaşlarınız gerek üstlerinizle aranızda mutlaka bir mesafe olsun. Ne fazla samimiyet nede aşırı uzaklık ve ciddiyet şeklinde değil dengeli tutum takının. Sizin kademenizdeki arkadaşlarınızla aranızdaki mesafeyi koruyarak oldukça sevecen merhametli, yardımsever ve dost canlısı olurken, üstlerinizle çok fazla samimi olmayın. Dahası onlara yaranmak için, gözlerine şirin görünmek için hiçbir çabanız olmasın. Sadece şirketteki görevinizi en iyi şekilde yapmamaya çalışın. Unutmayın korkulması gereken tek ve mutlak güç sahibi Allah ‘tır.

Çekingen ve Korkak Olmayın

korkak

Başlıktan yola çıkarak o halde saldırgan ve agresif olayım diye düşünmeyin. Gayet rahat, soğukkanlı ve huzurlu olun. Üstleriniz yada sizinle aynı kademede aynı işi yapan bir yada birkaç arkadaşınız sizi çekemeyebilir. Gerek sert bakışlarıyla, gerek “seni kovdururum” havalarıyla yada gerekse mesajlarınıza cevap vermeyerek, sizi küçümseyerek, sizi yok sayarak, kibirli bir şekilde size tepeden bakarak vs vs tavırlarla yaklaşan çalışanlar olabilir. Çekinmeyin. Zira baştada belirttiğimiz üzere öncelikle korkulması gerekenin sadece Allah olduğu gerçeğini bilin. Bu tür kişilerle aranızda bir samimiyet olmasın. Aynı zamanda kendinizide onlara karşı boş bırakmayın. Nasıl boş bırakmayacaksınız. Hata yapmayarak. İşinizi çok güzel yapın. Size verilen görevi başarıyla tamamlayın. İşyeri kurallarına tam olarak riayet edin. Çay molanız 5 dakikaysa bunu abartmayın vs vs. Böylece aslında hiçbir şey olmayan fakat kendini sözde bişey sanan kibirlilere koz vermemiş olacaksınız. Elinizde sürekli kanıtınız olsun. Bu tip kibirli insanlar içlerinde kaynayan bencillik ve kibir duygusuyla sürekli açık verir. Onlar şirketin asalaklarıdır. Zaman zaman geç gelirler. Örneğin çay molasını uzatır suistimal ederler. Zaman zaman şirketin işlerini bilerek aksatırlar. Gördüğünüz bu ve benzeri durumları değerlendirip gerekirse telefonunuzun kamerasıyla çektiğiniz takdirde kozlar elinizde olacaktır. Zira bu tip şahıslar sürekli şikayetçidir. Patronlara yaranmaya elemanları şikayet etmeye bayılırlar. Bir şikayet durumuyla karşılaştığınız takdirde siz patrona kanıtlarınızı gösterdiğiniz takdirde kalleşçe sizi avlamaya çalışan bir asalağı hiç beklemediği bir anda avlamış olacaksınız. Korkmayın patronunuzda dahil siz ve herkese rızkını elindeki bütün imkânları veren Allah ‘tır. Siz bu rahatlıkla davrandığınız takdirde size hiç kimse hiçbir şey yapamayacaktır.

İşsiz Kalırsam Ne Yaparım Korkunuzu Atın Gitsin

issizkalma-korkusu

Bir saniye dahi beklemeden hemen şimdi bu korkuyu atın içinizden. Yukarıdaki başlıktada belirttiğimiz gibi herşeyi veren Allah ‘tır. Herhangi bir sebeple işten çıkarılırsanız bu dünyanın sonu değil. Allah ‘a güvendiğiniz ve sadece O ‘ndan korktuğunuz takdirde kesinlikle yeni bir işiniz olacaktır. Bu korkuyu içlerinden atıp gerçek huzuru yakalayan insanlar gibi olmaya çok büyük bir özen gösterin. Seni işten kovdururum diyen bir yöneticiye sadece gülüp geçin.  Ezik ve alttan alan bir tavır sergilemeyin. Gerektiğinde mesai arkadaşlarınıza yardım edin. İyi bir ekip arkadaşı olun. Fakat sizi sevsin ve işten çıkarmasın çıkarılmanıza vesile olmasın diye hiç kimseye yaranmaya, şirin görünmeye çalışmayın. Onaylanması için amir yada şefinize bir mail gönderdiniz sizi önemsemedi onaylamadı geç onayladıysa hiç takmayın. Rahat olun. Eğer şirketteki işler sizin mailinizin geç onayından dolayı aksayacaksa bunu direkt olarak patrona ulaşıp söylemekten kesinlikle çekinmeyin. Siz rahatça görevinizi en iyi şekilde yapmanın gayretinde olun.

Yalandan Uzak Durun

yalan-soyleme

Evet yalandan net ve kesin bir şekilde uzak durun. Hatta işinize mal olacak olsa dahi yalan söylemeyin. İş arkadaşlarınıza, amirlerinize her zaman dürüst olun. Korkmayın hiç bir şey olmaz. Neyse o.  Net ve açık. Uyanamayıp işe geçmi kaldınız “uyuya kaldım uyanamadım” cümlesini kurmaktan asla çekinmeyin. Unutmayın dürüstlük her zaman muhteşem bir kazanç vesilesidir. Hiç kimseden hiç bir şekilde çekinmenize gerek yok. İçinizden geldiği gibi doğru ve dürüst olun. Dürüstlüğünüzün karşılığını mutlaka alacaksınız merak etmeyin.

İşinizi Çok İyi Yapın ( Profesyonel Olun )

Öncelikle sevin işinizi. Canınızı sıkmak isteyenlere kulaklarınızı tıkayın. Önemsemeyin. İşinizi olması gerektiği gibi hatta yapabiliyorsanız çıtayı yükseltip bir kademe ileri gidin ve olması gerektiğinden daha iyi yapmaya çalışın. Bunun için kendinizi eğitin. Bilmediklerinizi öğrenin. Teknolojinin adeta zirve yaptığı bir zamandayız. Öğrenmek için internet çok iyi bir kaynak. Sürekli öğrenme halinde olun.

1 Yorum

  1. Fahri Yıldız Yanıtla

    Tavsiyeler çok güzel ve mantıklı ama uygulamak için bayağı özen göstermek gerekiyo. Bilgiler için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir