Sermayesiz Hemen Başlayabileceğiniz 5 İnternet Girişimciliği Tavsiyesi

İnternet çok büyük bir nimet. Dünya çapında geniş bir ağ. Onunla milyonlara ulaşabilirsiniz.  Bir bilgisayarınız varsa herkes gibi sizde online ve legal olarak bi iş kurup para kazanmaya başlayabilirsiniz.  Bunun için teknik bir bilgi birikiminiz olmasada olur. Web sitelerinin nasıl oluşturulacağını bilmek zorundada değilsiniz.  Dahası profesyonel bir programcı veya yazılımcı olmanızada gerek yok.  İstediğiniz her yerde yaşayabilir, kendi programınızı belirleyebilir ve işinizi geliştirip  gelirinizin artmasını izleyebilirsiniz.

Unutmadan bunun için size İş veya pazarlama deneyimi de gerekmez. Girişimciliğe başlamak için gerçekten demokratik bir ortam değilmi? Aynı fikirdeyiz.

İnternet ortamında bir iş kuracaksanız çok fazla başlangıç ​​sermayesine ihtiyaç duymazsınız. Dahası, birçok internet girişimini hiç parasız olarak kurup çalıştırabilirsiniz. Zira sistem buna oldukça müsait. Sizin için onlarca ücretsiz hizmet sunuluyor. Örneğin,  WordPress’i kullanarak ücretsiz bir web sitesi veya blog oluşturabilirsiniz . Ya da ürün satmak için Amazon, eBay, Gittigidiyor gibi üçüncü taraf bir siteden yararlanabilirsiniz . Hiç zor değil.

Sermayesiz Başlayabileceğiniz 5 İş Tavsiyemiz Şöyle;

Drop Shipping ( Direkt Satış )


DropShipping
kendiniz stok tutmaksızın başkasına ait ürünleri üzerine kendi belirlediğiniz karınızı koyarak direkt satışını yapmaktır. Bu tür ticaret başka bir yönüyle asırlardır  zaten işliyor. Tüccarlar üretici yada toptancılardan aldıkları ürünlerin ürün sahiplerinin izni ile ticaretini yapıyor.  DropShipping ‘in klasik ticaretten farkı küçük bir internet işletmesi olarak sahibi olarak siz ürün stoğu bulundurmak yada müşterilerinize kargo gönderimi, teslimat vs işlemlerini yapmak zorunda kalmadan doğrudan doğruya satışla muhatap olmanız. Bu oldukça kolay ve başarılı aynı zamanda gerek üretici gerekse satışı yapan sizin için oldukça kazançlı  bir ticaret sistemi.

Peki bunu nasıl yapacaksınız. Çok kolay. Web sitenizde Amazon, eBay, Etsy, Aliexpress, Gittigidiyor gibi platformların ürünlerini listelersiniz. Müşterilerinizden biri bir satın alma işlemi gerçekleştirdiğinde, ürünü daha düşük bir fiyat karşılığında üçüncü taraf bir şirketten (drop shipper, genellikle üretici veya toptancı) satın alırsınız. Bu süreç, siparişi doğrudan müşteriye iletmek kadar kolaydır, aslında tamamen otomatikleştirilebilen bir süreçtir. Ardından üretici müşteriye ürünün gönderimini yapar. İşte bu kadar basit.

Affiliate Pazarlama ( Satış Ortaklığı )


Bu bir çeşit bağlı kuruluş pazarlaması.  Biraz DropShipping  ‘e benzesede aslında çok farklı ve daha kolay. Bu e-ticaret modelindede yine stok tutma ve müşteriye ürün gönderme işlemleriyle uğraşmanız gerekmiyor.

Kendinize bir sektör seçiyorsunuz.  Seçtiğiniz sektörle ilgili ürünleri olan firmaları arıyorsunuz arama motorlarında.  Örneğin belirlediğiniz sektör parfüm olsun. Parfüm satışı yapan firmaları arıyorsunuz. ( Aynı zamanda üreticide olması daha iyi olacaktır. ) Bulduğunuz firmaların satış ortaklığı linki varsa ( genelde çoğunun bir affiliate yani satış ortaklığı bölümü oluyor  ) üye olup ürünlere ait size özel satış linkini siteniz yada blogunuza ekliyorsunuz. Hepsi bu. Bir müşteriniz eklediğiniz bu bağlantıdaki bir

Sizin yapmanız gereken potansiyel müşterilerinizin satış ortaklığı ürünlerinizi satın almasını sağlamak için ( sosyal medya, e-posta pazarlaması , blog oluşturma, web sitesi veya seçtiğiniz herhangi bir yöntemle ) pazarlama yapmaktır . Tek yapmanız gereken bu. Stok tutmak, satın alınan ürünün kargolama ve gönderim aşamasıyla uğraşmak yok. Hepsi bu kadar basit. Satış Ortağı hesabınızda biriken para genelde çoğu firmada 50 TL olunca banka hesabınıza talep edebiliyorsunuz.

Blog Kurmak


Bir konuyla ilgili uzmanlığınız veya araştırma odaklı profesyonel ilginiz varsa,  kuracağınız bir blog ile para kazanmaya hazırsınız demektir. Örneğin tamamen ücretsiz bir Google ürünü olan Blogger ( www.blogger.com ) gibi bir hizmetle blogunuzu tamamen ücretsiz olarak başlatabilirsiniz. Başlangıç olarak bu çok iyi bir fikir. Sonrasında isterseniz kendi adınızı ( domain ) satın alıp daha profesyonel bir web sitesi oluşturabilir, işlerinizi daha fazla genişletebilirsiniz.

Peki potansiyel okurlarınıza ne tür bir içerik sağlamalısınız?  Uzmanlık alanınızla ilgili konuya ilgi duydukları, okumak istedikleri her şeyi. Nasıl yapılır konuları, ilk 10 listeleri, niş, ipuçları ve püf noktaları makalelerindeki eğilimlerle ilgili yorumlar vs vs. Esas olan okuyucuya yararlı içerik sağlamanız. Yani oluşturduğunuz içeriklerle insanlara fayda sunmalı, aradıkları konu yada çözmek istedikleri herhangi bir problem için etkili ve çözüm odaklı, okuyanı gerçek anlamda bilgilendiren içerikler oluşturmalısınız. Eğer konunuzda uzmansanız blogunuz için fikir sıkıntısı yok  demektir. Fakat çok önemli : kesinlikle kopyala yapıştır içeriklerle sitenizi çöplüğe çevirmeyin.

Peki Blogunuzla Nasıl Para Kazanacaksınız?. Çok basit

Tıklama ve görüntüleme başına ödeme yapan Google AdSense reklam anlaşması yapabilirsiniz. Her tıklama ve görüntüleme size kazandırmaya devam edecek. ( Blogunuzdaki google adsense reklamlarına kendiniz tıklamayın.Reklamlara tıklatmak için herhangi bir illegal yöntem kullanmayın. Google tarafından reklam anlaşmanız iptal edilir ve siteniz banlanır )

Sitenize yukarıda bahsettiğimiz affiliate ( satış ortaklığı ) linkleri ekleyebilirsiniz. Sitenizdeki bağlantıya tıklayıp ilgili sayfadan satın alan her bir müşteriden belli miktar komisyon kazanırsınız. Satışı daha fazla artırmak için  reklamı içerikle entegre edebilirsiniz. Örneğin, yararlı bir içerik olan bir ürün incelemesi yapabilir ve ardından bir satış ortağı bağlantısıyla satın almak için bir bağlantı ekleyebilirsiniz. Tavsiyenize uyan müşteriniz bağlantıya tıklayıp satın alacak ve siz kazanacaksınız.

Bu aşamada çok ilgi çekici bir şekilde yararlı içerik sağlamanız gerekir. Blogunuz sıkıcıysa veya bilgi başka bir yerde daha kaliteli şekilde bulunabilirse, kimse sizi tercih etmeyecek sitenizden çıkıp gideceklerdir. Kaliteli ve özgün içerik sunmak için zorlayın kendinizi.

Ayrıca içeriği düzenli olarak göndermelisiniz. İnsanlar sürekli yeni beklentiler içindedir. Bu yüzden yeni makaleler, videolar eklediğinizden veya tutarlı bir şekilde kaliteli ve düzenli yazdığınızdan emin olun. Buna dikkat edin. Bu süreç günde bir içerik veya haftada üç kez olabilir. Her zaman dürüst olun ve içerikleriniz fayda sunmaya odaklı olsun.

Bilgilendirici Youtube Videosu


Youtube ‘u biliyorsunuz. Dünyanın en popüler web sitelerinden biridir ve 1 milyardan fazla kullanıcı her gün yüz milyonlarca saatlik video izlemektedir. Komik kedi videoları, komik köpek videoları böyle yüzlerce video görebilirsiniz. Sizde aynısını yapmayın. Farklılık her zaman iyidir. Esas olan ihtiyaca yönelik bilgilendirici videolar oluşturmak ve geniş kitlelere ulaşmak.

Örneğin insanların izlemek istediği ilgi çekici bir Nasıl Yapılır videosu çekebilirsiniz. Nasıl Yapılır konusuyla ilgili yüzlere alan bulabilirsiniz. Mesela çok basit örnek karakalem resim nasıl yapılır konulu bir video çekebilirsiniz. Yada en leziz çay nasıl yapılır. Bu örnekleri çoğaltabilirsiniz. Videoyu özenli ve dikkatli oluşturacaksınız. İzleyici sizin videonuzdan sunduğunuz fikri öğrenmiş olarak keyifle ayrılacak. Ve siz reklam geliriyle para kazanıyor olacaksınız. Peki hemen başlamak için ne bekliyorsunuz. İlk adımınız bir YouTube hesabı oluşturmak ve video yüklemeye başlamak. Ardından, YouTube ayarlarınızdan para kazanmayı etkinleştirebilirsiniz. İzleyiciler reklamlarınızı görüntülediğinde ve tıkladığında siz para kazanacaksınız.

Merak etmeyin profesyonel görünümlü videolar oluşturmak için pahalı ekipmanlara hiç gerek yok. Akıllı telefonunuzu veya basit bir video kamera kullanabilirsiniz. Ancak, ışığın iyi olduğundan emin olun, böylece videonuzdaki her şey net ve kolay görülebilir.

Sesin açık ve ortamın gürültüsüz olduğundan emin olun. Bir klima sesi, inşaat gürültüsü veya dikkat dağıtıcı video kalitesini düşürecek cızırtılar istemiyorsanız buna dikkat edin.  Videonun başına başlıkları koymak ve düzenlemeler yapmak için iMovie gibi basit düzenleme yazılımlarını kullanabilirsiniz. Unutmayın yararlı içerikler sunacaksınız. Her zaman yararlı içerik.

Çektiğiniz videoları sosyal medya hesaplarınızdan paylaşın. Gerek yakın gerek uzak çevrenize videolarınızdan bahsedin. Kanalınızın adresini gönderin.

Bilgilendirici Dijital Ürün Satışı


İnternette sadece fiziksel ürün satılmıyor biliyorsunuz. Fiziksel ürünleri tedarik etmekte zorlandığınız durumda dijital ürün satışı sizin için çok iyi olabilir. Dahası fiziksel ürün satışı yapmak zorunda değilsiniz. Aslında, dijital bilgi ürünleri para kazanmanın en kolay ve hızlı yollarından biridir.

Bu konuda da sorun yaşamayacaksınız. Birden fazla örnek var. Örneğin çok iyi bildiğiniz bir iş konusunda bir eğitim CD si oluşturup satabilirsiniz. Veya bilginizi bir E Kitap formatında insanlara sunabilirsiniz. Elektronik formatta CD şeklinde veya zengin içerikli PDF ler olarak seyahat rehberleri oluşturabilirsiniz. Bütün bunlar okuyucuyu gerçekten bilgilendirdiği ve öğrenmek istediği konu hakkında net bilgi verdiği sürece tamamdır.

Hangi yoldan yaparsanız yapın, pasif geliriniz – uyku sırasında kazandığınız para, bu ürünleri web sitenizde satışa sunduğunuzdan ve müşteri otomatik olarak gece veya gündüz herhangi bir saatte satın alabilir ve indirebilir. Tek yapmanız gereken, hangi konuları veya ürünlerin türlerini en iyi şekilde sattığınızı görmek için satışları düzenli olarak kontrol etmektir, böylece bunlardan daha fazlasını yapabilirsiniz.

 

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir