Akıllı Telefonunuz İçin 8 Güvenlik Tavsiyesi

android-telefon-guvenligi

Trend Micro, Android işletim sistemi kullanan cihazlar için güvenlik tavsiyelerinde bulundu.

 

Güvenlik Ayarlarını Mutlaka Kontrol Edin

telefon güvenliği

Android İşletim Sistemi önceden yüklenmiş veri güvenliği protokolleri içerdiği için kolayca erişebilirliğe sahiptir. Söz konusu ayarlar telefonunuzun özellikler kısmındaki güvenlik sekmesinde yer alır. Buradan cihazınızı şifreleyebilirsiniz. Bu bölünden üst düzey güvenlik ayarlamalarınızı dikkatli bir şekilde yaparak cihazınızdaki bilgilerin çalınmasına yüksek oranda engel olabilirsiniz.

⇒ Telefonunuzun Ekran Kilit Şifresini Mutlaka Kullanın

ekran-kilit

Bilindiği üzere akıllı telefonların özelliklerinden biride ekranı kilitleyen desen şifreleri. Bu özellik hem çok etkili hemde pratik bir güvenlik önlemi.  Basit bir özellik gibi görünsede etkinleştirip kullandığınız takdirde art niyetli kişilerin cihazınıza erişimine engel olabilirsiniz. Bu özelliği kullanmadığınızı, bir an için masanızın üzerinden bir yabancı tarafından alınan telefonuzun nelerle karşılaşacağı ihtimalini düşünün. Kuşkusuz böyle bir durumda istemediğiniz durumların ortaya çıkması olasıdır. Bu özelliği kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

⇒ Her Zaman Tahmin Edilmesi Zor Şifreleri Tercih Edin

zor_sifreler
Dünya genelinde akıllı cihaz kullanıcılarının şifreleme konusunda yaptığı ortak ve kritik iki hata var.

  • Çok zayıf şifreler oluşturmak.
  • Mail, sosyal medya ve internet bankacılığı işlemlerinde aynı şifreyi kullanmak.

Oysa bu çok riskli ve tehlikeli bir davranış. Adeta kötü niyetli kullanıcılara yardım etmiş oluyorsunuz. Bu hatalardan kaçınıp uzun ve tahmin edilip bulunabilmesi çok zor şifreler üretin. Dahası gerek mail gerek internet bankacılığı gibi birçok farklı hesabınızda aynı şifreleri kullanmayın.

⇒ Mutlaka Lisanslı Bir Antivirüs Programı Kullanın

lisanslı_antivirüs
Mobil cihazlara yönelik veri güvenliği ürünleri hem çalınma gibi durumlara hem de zararlı yazılımlara karşı önlemler sunuyorlar. Cihazları uzaktan kilitleyebilen ve yer takibini sağlayabilen bir mobil güvenlik yazılımı ile hırsızlık olaylarına karşı bilgilerinizi koruyabilirsiniz. Bunun yanında zararlı yazılım içeren sahte uygulamalara ve diğer zararlı bağlantılara karşı tarama yaparak telefonunuzu koruyabilirsiniz.

⇒ Sahte Uygulamalardan Uzak Durun

sahte_uygulamalar
Siber saldırganlar uygulama marketlerindeki denetimsizlikten faydalanarak buralara zararlı yazılım içeren ya da özel bilgileri doğrudan kendilerine ileten uygulamalar yüklüyorlar. Sonrasında bu zararlı programı büyük ilgi gören uygulama ve oyunların isimlerin tek harfini değiştirerek isimlendiriyorlar. Bu şekilde dikkatsiz kullanıcılar popüler bir oyun ya da uygulama indirdiklerini düşünürken, tam aksine zararlı yazılım içeren sahte bir uygulama indiriyorlar.

6. Uygulama erişim izinlerini kontrol edin

uygulama erişim izni

Yüklediğiniz uygulamaların erişim izinlerini her zaman kontrol altında tutun. Birçok uygulama telefonunuzdaki kimlik bilgilerinize, sosyal medya hesaplarınıza ve fotoğraflarınıza erişim sağlayabiliyor. Güvenmediğiniz uygulamaların bu gibi verilerinize erişmesini güvenlik ayarlarından engelleyin. Bu sayede habersiz paylaşımların önüne geçebilirsiniz.

7. Herkese açık kablosuz ağlara bağlanmayın

ücretsiz wifi
Acil işlerinizi halletmek için herkese açık olan güvenliksiz Wi-Fi ağlarına bağlanmak mobil cihazınızı büyük bir tehlikeye atabilir. Bu gibi durumlarda kullanıcılar genellikle Man-in-the-middle adı verilen bir saldırıya uğruyorlar. Siber saldırganlar bu saldırıyla aynı ağdaki cihazların trafiğini dinleyerek, iletilen veri paketlerini izleyebilir ve değiştirebilirler.

8. Fotoğraflarınızı ve diğer verilerinizi başka bir yere daha kaydedin

foto kayıt
Düzenli olarak verilerinizi yedekleyin. Yedekleme işlemini bilgisayar ya da güvenli bir bulut servisi aracılığıyla yapabilirsiniz. Bulut servisi üzerinden verilerinizi yedeklemek, istediğiniz yerde ve zamanda bu verilere erişebilmenizi sağlayacaktır. Bazı uygulamalar farklı cihazlar üzerinden bu verilere erişmenize izin vererek vakit tasarrufu yapmanızı da sağlayabiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir