USB Bellekle Yapılabilecek 9 Harika Tavsiye

Klasör klasör bilgi sakladığımız  USB Belleklerin hiç bilmediğiniz özelliklerinden faydalanmak, bu sayede iş yükünüzü ciddi oranda azaltmak istemezmisiniz?. Tabiki cevabınız olumlu. Zira verileriniz ne kadar az yer kaplarsa dağınıklığınız o derece azalacak ve rahatlayacaksınız. Hadi okuyalım bakalım USB bellekle neler yapılabilir.

1 – USB Belleğinize Portable ( Taşınabilir ) Linux Sistemi Kurabilirsiniz

Birçok Linux sürümünün USB ‘den direkt olarak çalışabilme özelliğine sahip olduğunu biliyormuydunuz?. Büyük olasılıkla hayır. Peki neden bu özellikten faydalanmıyorsunuz. Yanınızda sürekli taşıyabileceğiniz bir linux sisteminiz olsun dilediğiniz yerde takın çalıştırın. Bu kadar basit.  Üstelik kurulumda çok kolay. İşte kurulum adımları;

USB Belleğe Linux Kurulumu

Usb Belleğe Linux Kurulumu

USB belleğe linux kurmayı düşünüyorsanız hiç düşünmeden slax kurun derim. Kurulumu çok basit, arayüzü çok tatlı, performansı oldukça iyi, web sitesi ise sade, şık ve içerik açısından oldukça zengin.

Buradan slax’i indirmekle işe başlayalım. Sayfada slax’ın USB ve CD sürümlerini göreceksiniz. Biz USB sürümünü kullanacağız. CD sürüm ise çalışan CD (live CD) hazırlamak için. ISO dosyasını indirip CD’ye yazmanız yeterli. Gelelim USB kurulumuna:

  • 1- USB kurulum dosyasını indirin. (tar uzantılı olduğunu göreceksiniz)
  • 2- 7-zip veya winrar gibi bir arşiv yöneticisi ile tar dosyasını açın.
  • 3- Arşivin içerisinde slax ve boot isimli iki klasör olduğunu göreceksiniz. Bu iki klasörü USB belleğinize kopyalayın.
  • 4- USB’ye kopyaladığınız boot klasörünün içerisindeki bootinst.bat dosyasını çift tıklayarak çalıştırın. Bu dosya USB’nizi başlangıçta okunabilir (bootable) hale getirecek.
  • 5- Son olarak bilgisayarınızı yeniden başlatın ve başlangıçta USB’den okuma (boot) yapmasını sağlayın. Bu her bilgisayarda farklı tuşlarla (genelde F tuşları) yapıldığından ayrıntıya girmiyorum. Ekranınızda aşağıdaki gibi bir görüntü varsa, işlem tamam demektir.
  • 6- USB belleğinizin diğer alanlarını dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Ben bu iki klasörü gizli hale getirmenizi tavsiye ediyorum. Böylece hem varlıkları gözünüze batmaz hem de yanlışlıkla silmezsiniz.

 

2 – Uygulamalarınızı USB Belleğinizden Açabilirsiniz

Evet uygulamalarınızı USB sürücünüzde taşıyabilir, istediğiniz yerde istediğiniz herhangi bir bilgisayarda açıp çalıştırarak işlerinizi yapabilirsiniz. Hem bilgisayarınız ağır bir yükten kurtulmuş olacak hemde daha hızlı ve pratik olacaksınız. Dahası kullandığınız tarayıcıları bile taşınabilir yapabilirsiniz. Hiç beklemeyin hemen PortableApps.com web sitesine gidin, orada bulunan portable uygulama paketlerinden dilediğinizi seçip indirerek  sırtınızdaki yükleri atın.

3 – USB Belleğinizi Bir Antivirüs Olarak Kullanabilirsiniz.

Kuşkusuz her kullanıcı gibi zaman zaman virüs programını çalıştırıp bilgisayarınızı temizlemek istersiniz.  İyi ama ya işletim sisteminize sızan virüs bilgisayarınızı tamamen ele geçirdiyse?. Bu şu demek PC nizi harici bir antivirüs programıyla taramanız gerek.  Zira düşünü artık güvenli modda dahi açamıyorsunuz bilgisayarınız. Zor bir durum. İşte burada devreye  Avira PC Cleaner, ClamWin Portable, Anvi Rescue Disk yada Emsisoft Emergency Kit gibi ücretsiz antivirüs yazılımlarının portable uygulamaları giriyor. Bunlardan birini yada tamamını USB sürücünüze taşınabilir şekilde kurup çalıştırarak bilgisayarınızı temizleyebilirsiniz. Bu kadar basit.

4 – Sistem Kurtarma USB Sürücüsü Oluşturabilirsiniz.

Zaman zaman bilgisayarınız açılış sorunları çıkarabilir.  Ve birgün o hiç tahmin etmediğiniz şeyle karşılaşabilirsiniz. Sistem çökmüş ve bilgisayarınız artık açılmıyor. Yeni bir sistem kurulumu şart. Böylesi bir durumda daha önceden oluşturduğunuz bir USB kurtarma sürücüsüyle Windows ‘u yeniden kurabilirsiniz.  Şimdi hemen işlerinize birkaç dakika ara vererek bunu yapın. Bilgisayarınızın Başlat menüsünü açın ve “kurtarma sürücüsü oluştur” öğesini çalıştırın. ( Arama kutucuğuna yazarak bulabilirsiniz ) Açılan pencerede “Sistem dosyalarını kurtarma sürücüsüne yedekle” seçeneğini tıklayın ve ilerleyin. Bir USB taktıktan  sonra bu sürücüyü listeden seçip  Oluştur ‘a tıklayın. Hepsi bu kadar.

5 – İnternette Gizli Modda Dolaşabilirsiniz.

İnternette gezinirken hangi siteleri ziyaret ettiğinizini bilinmesini istemiyormusunuz?. O halde çevrimiçi olduğunuz süre boyunca güvenle dolaşmanızı sağlayacak,  çıkardığınızda ise tüm izlerinizin tarayıcılardan ve bilgisayardan silineceği bir USB sürücüsü oluşturabilirsiniz. Hemen şimdi USB sürücüden çalışabilen Tails OS kurulumu yapın ve internette iz bırakmadan dolaşmanın keyfini yaşayın. Tails nedir diye merak ediyorsanız kısaca açıklayalım. Tails Debian altyapısı ile çalışan USB, CD ve Hafıza Kartlarından çalıştırılabilen bir Linux işletim sistemi. İz bırakmaz. Dahası kuruluma gerek kalmaksızın RAM üzerinden çalıştırılabilir. Tails açıkken bütün işlemler RAM da çalıştığından bilgisayarların hafızasına hiç bir şey kaydedilmez. USB belleği çıkardığınızda o bilgisayarda internete hiç girmemiş gibi olacaksınız.

 

6.Bilgisayarınızın Açılış Şifresi İçin Parola Sıfırlama Diski Oluşturun

Bilgisayarınızı her açılışta şifre ister bir şekilde ayarladıysanız ilerleyen zamanda şifrenizi unutabilme ihtimaline karşı parola sıfırlama diski çok işinize yarayacaktır. Vista’da USB flaş diskinizi kullanarak yaratacağınız parola sıfırlama diski ile, parolanızı sıfırlayıp kullanıcı hesabınıza hemen ulaşabilirsiniz. Başlat menüsüne tıklayın ve arama kutusuna “parola sıfırlama yazın. Karşınıza “parola sıfırlama diski oluşturun” linki çıkacak. USB niz takılı değilse takın ve adımları izleyerek kurulumu yapın.

7.Performansı Arttırın

Bilgisayarınızın RAM i artık yetersizmi kalıyor?. Ek RAM satın almanıza gerek kalmadan uygulayabileceğiniz bir çözüm var. ReadyBoost teknolojisi ile USB diskinizdeki depolama alanını,  ek RAM olarak kullanabilir, bilgisayarınızın daha performanslı çalışmasını sağlayabilirsiniz.  Ayarlamak oldukça basit. USB nizi takın ve özelliklerine tıklayın. Sağ üst köşede ReadyBoost sekmesini göreceksiniz. Tıklayın ve adımları takip ederek kurulumu yapın.

readybost

 

8.MP3 Çalar Olarak Kullanın

USB sürücünüzü bir MP3 çalar olarak kullanabilirsiniz. Böylece belki yüzlerce parçadan oluşan müzik diskinizi arabanızda ofiste dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Nasıl yapacaksınız. Çok basit. Artık hemen hemen bütün PC ler, arabalar vs USB diskten MP3 okuyup çalabilecek teknolojileri destekliyor. Size sadece seçtiğiniz parçaları MP3 olarak USB nize yüklemek kalıyor

9.USB Diskinizi Parola Korumalı Yapın

Çok önemli belge ve bilgilerinizi USB diskinizde taşıyorsanız USB diskinizin güçlü bir korumaya ihtiyacı olacaktır.   Bunun için ücretsiz bir yazılım olan Rohos Mini Drive kullanabilirsiniz. Bu yazılımla USB diskinizde gizli bir bölüm oluşturabilir, bu bölüme şifre atayabilir, önemli bilgi ve belgelerinizi bu bölümde muhafaza ederek koruma altına alabilirsiniz. Kurulum ve kullanım oldukça basit Ekranda beliren kurulum adımlarından bir parola oluşturuyorsunuz ve ne kadar büyüklükte bir bölüm istediğinizi belirliyorsunuz. Daha sonra istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir